U14 Øst 1

U14 Elite Øst

Fremad Valby’s U-14 piger spiller fodbold på højeste niveau på Sjælland.

Vi er en trup på 18-22 spillere og er i sæsonen efteråret 2018 placeret i DBU Øst 1.

Vi lægger stor vægt på det sociale og afholder mange fælles aktiviteter for truppen, så som fællesspisning, overnatningsture med træningspas og meget mere.

Vi tilstræber at deltage i en bred palette af stævner i løbet af sæsonen, differentieret i niveau, afstand og pris. Det er vigtigt for udviklingen af holdet og den enkelte spiller, at der balanceres mellem at få succesoplevelser og udfordringer, at rejse langt og kort samt stævner med og stævner uden overnatning.

Truppens træningsprogram:

Der trænes 3 x ugentlig: Træninger er hhv. på græs / kunst.

Mandag 17 – 18.30

Onsdag 17 – 18.30

Torsdag 17 – 18.30

Træningen er på vores baner ved Fremad Valby’s klubhus, Julius Andersens vej 8, 2450 SV.

Der sker en differentiering i træningerne, således der varieres mellem teknisk, taktisk, fysisk og andre træningsformer.

Parallelt med dette forventes det, at pigerne laver skadesforebyggende træning og styrketræning 5-7 gange ugentlig, efter instruktion fra Fysioterapeuter og trænere. Der følges løbende op på træningsprogrammer, så det sikres de udføres efter hensigten og derved så skader i videst muligt omfang kan undgås.

Vores træner/leder setup er:

Træner: Mikkel Kort Madsen

Træner: Ida Perrin

Målmandstræner: Gitte Husemoen

Holdleder: Frank Helner Venset

Sportslig koordinator for Fremad Valby: Kristian Overgaard Nielsen

Ønsker du, at blive en del af Fremad Valby's U-14 Piger, er du efter aftale velkommen til prøvetræning.

Kontakt for prøvetræning:

Mikkel Kort Madsen

Mail: [email protected]

Telefon: 4086 0666

Fremad Valby på Facebook
Aktiviteter
2018
15
Aug
Pokalkamp Ude Mod Hvidovre (U14 Øst 1 )
18:00 - 20:30 onsdag 15. aug
Hvidovre IF's baner, Hvidovrevej 311, 2650 Hvidovre
2018
16
Aug
DBU U14 Talentsamling (U14 Øst 1 )
16:00 - 19:30 torsdag 16. aug
IF Skjold Birkerød Fodbold Bistrupvej 1 3460 Birkerød
2018
17
Aug
Talentstævne TS 2018 (U14 Øst 1 )
14:40 fredag 17. aug - 18:00 søndag 19. aug
Stensballe, Horsens
2018
21
Aug
U14 Øst 1 Ude mod B93 (U14 Øst 1 )
18:00 - 20:30 tirsdag 21. aug
Kunst, B93 Ved Sporsløjfen 10, 2100 Kbh. Ø
2018
25
Aug
U14 Øst 1 Hjemme mod Herlufsholm GF (U14 Øst 1 )
10:00 - 13:00 lørdag 25. aug
JULIUS ANDERSENSVEJ 8 2450 KBH SV